Annual meeting of the Belgian Society for Stem Cell Research

Annual meeting of the Belgian Society for Stem Cell Research

Universiteit Hasselt - Knowledge in action


8h15 - 9h00  Registration + coffee 
 Session 1
Chairs: Cédric Blanpain (UCL) & Björn Heindryckx (Ugent)
9h00 - 9h10 Welcome by Cédric Blanpain and Ivo Lambrichts
9h10 - 9h40 Keynote  1: Ludovic Vallier (Cambridge stem cell institute, UK)
Human pluripotent stem cells to model embryonic development and to study disease
9h40 - 9h55 Selected abstract 1: Sharat Warrier (Ugent)
Investigating pluripotency and differentiation efficiency of naïve pluripotent human embryonic stem cells generated using various naïve media
10h00 - 10h30 Keynote 2: Vincent Pasque (KU Leuven, Belgium)
X-chromosome reactivation as a readout and determinant of pluripotency
10h30 - 11h00 Coffee break
 Session 2
Chairs: Brigitte Malgrange (ULiège) & Peter Ponsaerts (UAntwerpen)
11h00 - 11h30 Keynote 3: Valerie Wittamer (ULB, Belgium)
Ontogeny of microglia, the resident macrophages of the central nervous system
11h30 - 11h45 Selected abstract 2: Alessandra Quarta (UAntwerpen)
Generation of self-sustainable microglia/macrophage cultures from murine embryonic stem cells
11h45 - 12h00 Selected abstract 3: Renaud Vandenbosch (ULiège)
Cdk1 is essential for long-term maintenance of neural stem cells in the postnatal hippocampus
12h00 - 12h20 Poster teasers
12h20 - 14h00 Lunch break + poster walk
 Session 3
Chairs Auditorium 1: Sabine Costagliola (ULB) & Jeroen Declercq (Uhasselt-Jessa)
Chairs Auditorium 2: Nadia Zakaria (UAntwerpen) & Ivo Lambrichts (Uhasselt)
14h00 - 14h30 Auditorium 1: Keynote 4a: Hans-Reimer Rodewald (DKFZ Heidelberg , Germany)
Resolving hematopoiesis by fate mapping and endogenous barcoding

Auditorium 2: Keynote 4b: Anibal Diogenes (University of Texas, USA)
Translational Science in Regenerative Endodontics 
14h30 - 14h45 Auditorium 1: Selected abstract 4: Marielle Ousset (ULB)
Defining the cellular hierarchy that governs prostate postnatal development

Auditorium 2: Selected abstract 5: Chloé Hoornaert (UAntwerpen)
Characterization of a combined CPZ/EAE mouse model to evaluate cellular therapies for MS  
14h45 - 15h00 Auditorium 1: Selected abstract 6: Valeria Fernandez-Vallone (ULB)
Control of Wnt signaling in intestinal epithelial stem cells by the Lgr5 receptor

Auditorium 2: Selected abstract 7: Petra Hilkens (UHasselt)
Dental stem cells and angiogenesis: the key to dental pulp regeneration? 
15h00 - 15h30 Auditorium 1: Keynote 6a: Wen-Hui Lien (UCL, Belgium)
To ß or not to ß: Wnt Signaling in Skin Epidermal Stem Cells and Tumorigenesis

Auditorium 2: Keynote 6b: Paul Cooper (University of Birmingham, UK)
Light Activation of Dental Pulp Stem Cell Populations 
15h30 - 16h00 Coffee break
 Session 4
Chairs: Mieke Geens (VUB) & Annelies Bronckaers (UHasselt)
16h00 - 16h15 Selected abstract 8: Mariaceleste Aragona (ULB)
Uncoupling stem cell proliferation, differentiation and migration during wound healing
16h15 - 16h30 Selected abstract 9: Rangarajan Sambathkumar (KUleuven)
Generation of hepatocyte- and endocrine pancreatic-like cells from human induced endodermal progenitor cells
16h30 - 17h00 Keynote 5: Catherine Chaussain (Paris Descartes University, France)
Dental Pulp Stem Cells for Oral Bone and Tooth regeneration
17h00 - 17h15 General assembly (Prof. B. Heindryckx- Prof. C. Blanpain)
Concluding remarks
Awards for best oral and poster presentation
17h15 - 18h30 Networking reception