De leerlingen, gecoacht door hun lessen, werken eigenhandig met micropipetten, twee verschillende restrictie-enzymen, een echt genoom en relatief ongevaarlijke chemicaliën. Ze voeren twee gelelektroforese uit, construeren DNA-profielen van de lambda-fagen en toetsen dit aan de theorie.
Elke leraar geeft dit practicum in een labo van UHasselt aan de eigen klas, met de noodzakelijke technische ondersteuning van de onderzoeksgroep.
Hiertoe wordt een voorbereidende workshop georganiseerd op woensdagnamiddag 13 januari 2027 (14.00 tot 17.00). Deelname aan deze (of een vorige) workshop is essentieel bij inschrijving van een klas. Klik hier voor meer info.
Inschrijvingen voor dit practicum openen op woensdagochtend 30 september om 9.00 uur.
Graag bij de opmerkingen vermelden, als u een leerlingenpracticum aanvraagt in combinatie met een practicum van een andere discipline op dezelfde dag.
De uitleenbox bevat al het materiaal om bovenstaand practicum in eigen klas te kunnen uitvoeren.
Voor de leraar wordt een voorbereidende workshop georganiseerd op woensdagnamiddag 13 januari 2027 (14.00 tot 17.00). Deelname aan deze (of een vorige) workshop is essentieel voor het ontlenen van de box. Klik hier voor meer info.
De Ecotron is een unieke, hoogtechnologische onderzoeksinstallatie waarin onderzoekers van UHasselt de effecten van klimaatverandering op de biodiversiteitsfactor werken.
De Ecotron maakt deel uit van het Field Research Center , de wetenschappelijke analyse van UHasselt voor internationaal toponderzoek rond biodiversiteit en klimaat in het Nationaal Park Hoge Kempen.
Introductiefilm Ecotron Universiteit UHasselt
Ecotron voor tweede graad: Het Ecotron Mysterie
Aan de hand van groepsopdrachten ontrafelen leerlingen op zelfstandige wijze het 'hoe' en het 'waarom' van deze onderzoeksinstallatie. Leerinhouden die aan bod komen zijn de koolstofkringloop, ecosystemen en ecosysteemdiensten, biodiversiteit, klimaat en onderzoeksmethoden.
Na een voorstelling van hun groepswerk, krijgen leerlingen een rondleiding in de Ecotron. De hele activiteit wordt begeleid door (een door UHasselt opgeleide) Ranger van het Nationaal Park.
Het Ecotron Mysterie is geschikt voor leerlingen van de tweede graad uit het secundair onderwijs.
Dit is een buitenactiviteit dus aangepaste gepast schoeisel en kledij te voorzien. Bij regenweer kan deze activiteit worden vervangen door Ecotron achter de schermen.
Ecotron voor derde graad: Ecotron achter de schermen
Een Ranger van het Nationaal Park Hoge Kempen vertelt waarom de Ecotron UHasselt in het Nationaal Park staat en waarom hij zo uniek is. Leerlingen maken kennis met het onderzoek dat er wordt gevoerd en waarom dit zo belangrijk is. Kortom, een bezoek waard!